Open Knockout Cup

Knockout Cup Quarter Finals 
A. Puddletown Wanderers v Heathens - Thursday 21st March - Bladen SC, Briantspuddle
B. Country Boys v Essentials 
C. Steamers v Patriots - Friday 22nd March - Friday 22nd March - New Inn, West Knighton
D. Colliton Magpie Imps v Colliton Wide Boys - Thursday 21st March - Colliton 1 

Semi Finals,to be played on Friday 12th April
A v B at The New Inn, West Knighton
C v D at The Three Compasses, Charminster 

Final to be played on Friday 26th April at the Victoria Hotel


Plate Quarter Finals
A. Dewlish Monsters v Yokels On Tour @Colliton - Friday 22nd March - Royal Oak, Milborne St Andrew
B. Alcotops v Goldies Wurzels - Wednesday 20th March - Trinity 2
C. Swan Abbots v Merrymen - Thursday 21st March - Swan Inn, Abbotsbury 
D. Untouchables v Funseekers - Friday 22nd March - Bladen SC, Briantspuddle

Semi Finals, to be played on Friday 12th April 
C v B at The Royal Oak, Milborne St. Andrew 
A v D at The Royal Oak, Bere Regis 

Final to be played on Friday 26th April at The Spitfire Club, Crossways

Quarter Finals to be played w/c 18th March. Once the tie has been arranged between the two teams and the alley has been booked please could the home team inform the Fixture Secretary of the date of your quarter finals.
Knockout Cup 3rd round

Hartstoppers 375 (A Fowler 62), Puddletown Wanderers 377 (L Raines 58)     
Steamers 438 (G Osborne 67), Wareham Legionaires 415 (C Foster 59)   
Heathens 381 (S Rose 52), Misfits 363 (S Crewe 51)  
Colliton Spares 378 (D Trevett 55), Colliton Magpie Imps 434 (A Knight 66)  
Essentials 430 (C Fernley, Connor Halkerston 60), Swankers 427 (C Fox 67)  
Country Boys 394 (J Smith 61), Strugglers 386 (T Hadgett, A Barnes 53)  
Jolly Green Giants 387 (G Rose 55), Patriots 398 (A Fagg 56)  
Half Pints 440 (D Jeanes 69), Colliton Wide Boys 482 (J L Hallett 71)  

Plate 1st round 

Puddletown Nomads 363 (P Livsey 52), Swan Abbots 403 (J Churchill 58)    
Dewlish Monsters 389 (J Ford 58), Ship Wrecked 360 (E Williams 50)  
Yokels On Tour @Colliton 415 (K Gilbert 68), Vixens 394 (N Fowler 60)   
Trinity Mix Ups 363 (S Hulland 56), Untouchables 377 (D Owen 50)  
Crackerjacs 351 (A Courtney 54), Alcotops 386 (C Hopkins 53)  
Merrymen 376 (R Haskett 59), Woodpeckers 349 (S Leach 50)   
Easy Beats 358 (A Hedges 51), Goldies Wurzels 387 (A Lewis 60)   
Hot Cheese Stampers 319 (M Barnes 46), Funseekers 331 (M Foote 55)  

Ties to be played week commencing 12th February 2024.

Once the match is arranged between the two teams and
the alley has been booked please could the home team
inform the fixture secretary of the date of the game. 
Open Knockout Cup second round 

Half Pints 424 (I Baker 63), Skimmers 416 (D Knight 61)  
Colliton Wide Boys 418 (M Slade, J L Hallett 58), Hotshots 379 (O Etherington, D Potter, G Goff 50)   
New Inn Chuckers 387 (O Hurlstone 60), Colliton Magpie Imps 455 (L Gosney 75)   
Wonder Women 348 (L Greenwood 48), Colliton Spares 398 (S Goodhew 63)  
Trinity Allsorts 395 (A Jones 59), Swankers 420 (J Gillham 59)  
Country Boys 461 (D Miller 73), Muckspreaders 387 (C Harris, P Moxom 53)      
Wareham Legionaires 457 (C Foster 65), Colliton Flingers 390 (G Miller, S Breach, L Aplin-Roe 51)  
Barmy Army 393 (J Keegan 56), Jolly Green Giants 399 (M Green 56)   
Vic Reeves 395 (R Wilson 56), Essentials 408 (J Upshall 55)   
Steamers 439 (M Jackson 68), Breakaways 438 (S Green 63)  
Puddletown Wanderers 429 (M Thomson 60), Hammers 416 (C Bedford 63)    
Heathens 412 (C Hewitt 63), Vic's Brown Bullocks 408 (B Rose 57)  
Plodders 371 (M Hellin, T Coleman, D Langdon 51), Misfits 387 (Chris Hale 54)  
Brewers Bees 373 (L Claridge 53), Hartstoppers 376 (G Harris, C Wall 51)  
Patriots 410 (T Macey 61), Ladettes 370 (R Haime 56)  
Strugglers 388 (A Barnes 53), Woodmen 384 (A Brown, A Lovett 55)   

Ties to be played week commencing 27th November 2023.

Once the match is arranged between the two teams and
the alley has been booked please could the home team
inform the fixture secretary of the date of the game.

Open Plate preliminary round 

Colliton Imps 388 (A Taylor 51), Dewlish Monsters 393 (M Northover 56)   

Tie to be played week commencing 27th November 2023.

Teams into the Open Plate 1st round (to be played w/c 12th Feb 2024)
Goldies Wurzels, Alcotops, Swan Abbots, Yokels On Tour @Colliton, Easy Beats, Funseekers, Merrymen, Puddletown Nomads, Ship Wrecked, Untouchables, Crackerjacs, Hot Cheese Stampers, Trinity Mix Ups, Vixens, Woodpeckers
Knockout Cup 1st round

Swan Abbots 408 (C Allison 60), Breakaways 411 (S Green 56)    
Merrymen 385 (D Prior 52), Trinity Allsorts 432 (J Hunter 60) 
Hammers 397 (L Mitchem 55), Crackerjacs 369 (R Cannon 56)   
Misfits 401 (J Wallace 59), Hot Cheese Stampers 336 (M Barnes 48)  
Easy Beats 354 (B Holder 52), Brewers Bees 378 (S James, P Loveless 53)   
Country Boys 438 (K Selby 64), Woodpeckers 352 (C Chandler 51)  
Essentials 407 (M Upshall 55), Vixens 391 (S Read 59) 
Untouchables 403 (C Elliott 68), Puddletown Wanderers 427 (C Hale, M Eavis 60)   
Goldies Wurzels 416 (M Scotchmer 65), Colliton Wide Boys 440 (J M Hallett 64)  
Trinity Mix Ups 372 (D Gould 52), Patriots 429 (L Cooke 61)  
Yokels On Tour @Colliton 396 (N Gilbert 59), Jolly Green Giants 429 (R Hallett 60)  
Swankers 389 (C Elsworth 58), Ship Wrecked 367 (G Williams 50)  
Ladettes 401 (Callum Clarke 59), Funseekers 350 (N Fox 48)  
Strugglers 397 (T Hadgett 56), Dewlish Monsters 366 (T Hewish 55)   
Colliton Magpie Imps 448 (R Welch 61), Colliton Imps 447 (H Ackerman 61)   
Wareham Legionaires v Jokers, cancelled by Jokers, game to Wareham Legionaires 
Plodders 384 (T Coleman 60), Puddletown Nomads 364 (D Hambidge 53)  
Alcotops 389 (R Allen 51), Half Pints 396 (M Slade 54)  

Ties to be played week commencing 16th October 2023.

Once the match is arranged between the two teams and
the alley has been booked please could the home team
inform the fixture secretary of the date of the game.

Teams with a bye in the 1st round 
Hartstoppers, Colliton Flingers, Barmy Army, Skimmers, Colliton Spares, Heathens, Vic Reeves, Hotshots, Wonder Women, Muckspreaders, Vic's Brown Bullocks, Woodmen, New Inn Chuckers and Steamers. 
 Dates for the Cup and Plate for the 23-24 season
W/C 16 Oct 23 - Cup 1st round
W/C 27 Nov 23 - Cup 2nd round, Plate Preliminary round
W/C 12 Feb 24 - Cup 3rd round, Plate 1st round
W/C 18 March 24 - Cup and Plate Quarter Finals
Friday 12 April 24 - Cup and Plate Semi Finals 
Friday 26 April 24 - Cup and Plate Finals